מחשבות על זהות ופלורליזם

אתמול בדרך בדרכי הביתה ליבי שמח ונצבט בו זמנית.
שמח בראותי מגוון אנשים, אזרחים ותושבים, מתרבויות שונות. חרדים, חובשי כיפה וחילונים. עולי ארצות המזרח, אתיופים, רוסים, עולי אירופה וארה”ב, וגם פועלים זרים. כל אחד עם תרבותם- אפריקאים, פיליפינים. בדרך הביתה שמעתי את החתונה מהכפר ממול- זיקוקים ומוסיקה מסתלסלת שגרמה לי חשק להצטרף לחגיגה.
אך נצבט כי למרות שאני חיה בארץ עם עושר תרבויות כזה אין ייצוג מספיק לכל הקבוצות, ואין אינטרקציה מספיקה. 

 

אתמול בלילה צפיתי בפרסומת, שהסלוגן שלה “ישראלי אמיתי קונה כחול לבן” וחשתי מידה של אי נוחות. למרות ההיגיון שמאחורי הפרסומת- הצלחתה פירושה חיסכון בהובלה ויותר מקומות עבודה, אך משהו בסגנון הפרסום, כמו גם פרסומות נוספות, עורר בי אי נוחות.

מילים רבות נכתבו על התופעה בפרסומות, של הצגת מודל מושלם- בחורה יפהפייה בגובה 1.90, שיער חלק כמראה ועור נטול קמטים- והמסר: אם תקני את השמפו/מרכך/גבינה לבנה הזו- תיראי בדיוק כמוה. לכולם ברור שזה לא אפשרי ושהשחקנית בעצמה שופצה בפוטושופ, אך המסר בכל זאת מחלחל.

פעמים רבות במהלך התבגרותי תהיתי מיהו אותו ישראלי יפה בלורית. מה הוא אוכל? איזה מוסיקה הוא שומע? האם הוא הבחור עם הרסטות והקרוקס? או איש ההייטק הקשוח? באותם שנים חשבתי, בטעות או בצדק, שכל חבריי מתאימים למודל הישראלי ותסכולי גבר.

הבוקר באוטובוס חיפשתי את אותו ישראלי ולא מצאתי. ואני חושבת שלמעשה אין דבר כזה, ישראלי, בדיוק כמו שאותה בחורה זוהרת איננה. ובנסיוננו להידמות לאותה דמות דמיונית אנו מוחקים כל אחד את מורשת הוריו הענפה, ולא נהנים מהמגוון התרבותי הרחב הקיים בארצנו. מרבית התרבויות בארץ נדחקות לשוליים, ונגד אחת מהן קיימת שנאה, שאחת הגורמים לה היא הרצון לאויב משותף שיעזור בהגדרת הזהות הישראלית ותחושת האחדות המזויפת.

ואני אומרת- במקום לנסות ליצור אחדות באמצעות אויב משותף וניסיון  להידמות לאותה דמות, בואו נבנה אחדות על סמך ההנאה מהתרבויות של עצמנו ושל השני, בחגיגה הצבעונית ביותר.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s