מבצע “מסך עשן” ואנחנו/ הילה צ’יפמן

מבצע “מסך עשן” תפס אותי באוטובוס חזרה מצומת פת לביתי שבארמון הנציב. בהתחלה דיברו ברדיו על חיסולו של אחמד ג’עברי, שהיה מעורב בחטיפתו של גלעד שליט. בהמשך הערב הסתבר לי, כי מדובר ברמטכ”ל של החמאס. לאחר מספר שעות נוספות היה ברור שפנינו מועדות לקראת מלחמה של ממש.

היום כבר נהרגו שלושה א/נשים בקרית מלאכי הענייה, שלושה נוספים נפצעו, וזה עוד לפני שמדברים על מספר ההרוגים/ות בעזה שכולל תינוקת בת 11 חודשים וילד בן 6.

אז למה להפגין? ולמה לא הפגנו לפני מספר שבועות כאשר היו טילים על שדרות כבר אז?

אז יש הרבה סיבות להפגין והרבה שינויים שצריכים להיעשות בהפגנות כדי שהן יהיו אפקטיביות.

אני מפגינה כי המלחמה הזו גורמת סבל. היא גורמת להרס של בתים, לשיבושים בשגרת החיים, לפציעות ולמוות.

אני מפגינה כי המלחמה הזו היא עוד צעד בשטיפת המוח הבלתי נגמרת, שמטרתה לגרום ליהודים לשנוא ערבים ולערבים לשנוא יהודים. המטרה איננה להביא שקט ליישובי הדרום, המטרה היא להמשיך להציג את עזה כסכנה ביטחונית (ומטר הקסאמים על ראשון לציון, באר שבע וקריית מלאכי, של היממה האחרונה, יעיד על כך) ואת ביבי כראש ממשלה שיכול “לטפל בסכנה הביטחונית”, וכל זאת חודשיים לפני בחירות.

אך גם טעיתי באופן בו הפגנתי, ועל כך אכתוב בסוף (אז שווה להמתין בסבלנות, במיוחד אם את/ה ימני/ת שבא לו לשמוע קצת ירידות על השמאל)

בחלק מיישובי עוטף עזה עדיין גרים בבתים מאסבסט. הדבר עלה לכותרות לפני מספר שבועות, כאשר “ישראל היום” התחיל להקדיש תשומת לב רבה יותר לירי הטילים מעזה על ישובי הדרום, בדיעבד כנראה כהכנה למלחמה הנוכחית. דובר על כך שהבתים אינם מוגנים מטילים כיוון שהם עשויים מאסבסט- חומר פריך הנוטה להתפורר. חומר שחשיפה אליו גורמת למחלות קשות וחשוכות מרפא. למרות הסכנה הממשית יותר שבמגורים בבתים מאסבסט, בישראל היום החליטו להדגיש זאת דווקא בקונטקסט של הטילים.

באופן כללי, המצב של הרבה אזרחים בישראל הוא לא טוב, ולא נראה שהוא השתפר בתקופת כהונתו של ביבי. הדיור הציבורי ממשיך לקרוס, מחיר התחבורה הציבורית הולך ועולה והגיע כמעט לשבעה שקלים, החינוך לא משתפר, עדיין יש פערים בין בתי ספר בדרום ובגוש דן.

מחוסר רצון לפעול לשיפור אמיתי של מצב האזרחים הישראלים, ומתוך מניעים כלכליים – הרצון לשוק סגור בו הביקוש עולה על ההיצע, והרצון לצופף את עזה ולמנוע מעבר לגדה על מנת להשאיר שטח פנוי לפרויקטים של נדל”ן – ביבי, כמו ראשי הממשלה שלפניו, מחפש דברים אשר יוכלו להסית את תשומת הלב של האזרחים והאזרחיות הישראלים.

כל עוד נמשך המתח בין ישראל לעזה, ניתן לנצל את זה כדי לחרחר מלחמה כל פעם שהפוליטיקאים מרגישים צורך בכך. כיוון שכל עוד רצועת עזה נשארת במצור- מליון וחצי אזרחים (לפי ויקיפדיה, נכון ליולי 2008) בשטח של כ- 380.65 קמ”ר (חישוב על פי מפות ymap.co.il)- הם יעשו כל מה שהם יכולים כדי להשתחרר מהמצור.

המצור בעזה כולל גם הגבלה על ההכנסה של מצרכי המזון לעזה, של 100 פול-טריילרים ביום, של סוגי מזון מוגבלים, כך שרק המעמד העשיר יכול לאכול, השאר לא ממש. אי אפשר לצאת אל הים, אי אפשר להגיע למצרים השכנה אלא דרך המנהרות ובסיכון חיים. לא סתם עזה זכתה בכינוי “בית הכלא הגדול ביותר בעולם”.

ועל רקע זה, הפלסטינים תושבי רצועת עזה עושים אתה הדבר היחיד שהם יכולים כדי שיהיה סיכוי שיום אחד הם ישתחררו מהמצור- יורים טילים על יישובי הדרום, תוך הפגזה חוזרת של הצבא, ומנסים לעורר מודעות בשאר העולם בתקווה שישימו לחץ בין לאומי על ישראל.

השינוי היה שביום רביעי צה”ל הסלים את הלחימה ההדדית, חיסל את אחמד ג’עברי רמטכ”ל החמאס (שלפי השמועות, אגב, היה במו”מ עם ישראל) והתקיף ברצועת עזה בעוצמה “במטרה להחזיר את ההרתעה, ואת השקט ליישובי הדרום”

למרות שהצעד הנכון היה לא להתחשב בכך שעוד חודשיים יש בחירות, ושלאור כיצד המצב מוצג בחדשות, מלחמת מסך עשן היא קלף מנצח עבור ביבי, ושהמשך המצור הוא אווז מטיל ביצי זהב עבור הפוליטיקאים באשר הם, ובמקום זה להתחשב בתושבי ישראל ובתושבי עזה ולסיים את המצור.

לא סתם ביבי בחר בשם “עמוד ענן” – זהו שם העמוד שהנחה את בני ישראל במדבר, וכנראה שביבי רוצה שבתת מודע נחשוב עליו כאבא מגן, כמו שאלוהים הגן על בני ישראל במדבר.

עד כאן הטעויות של ביבי, ומדוע העם צריך לא לקנות את זה ודווקא לא להצביע לו בבחירות הקודמות.

אך גם השמאל הרדיקאלי, שבאופן מסורתי מתנגד לפעולות הלוחמה של הפוליטיקאים לדורותיהם, שגה. שגה פעמיים:

האחת בביצוע וסגנון ההפגנות, והשניה בעיתוי של ההפגנה:

המטרות של פעולות המחאה לא צריכות להיות מופנות כלפיי ביבי, אלא כלפיי הציבור שקונה את התעמולה הזו. לא הפגנות כלפיי מי שלא שומע, לא חסימות כבישים שיעוררו אנטגוניזם, אלא פעולות הסברה, פלאיירים ודוכנים. לביבי לא אכפת מהפגנות, כי הוא משוכנע שרוב הציבור כן יצביע לו. הפגנות, שלא דואגות לאינטראקציה עם העוברים והשבים, משאיר אותנו כמיעוט. הדרך היחידה זה לגרום שביבי לא ינצח בקלפיות ולשם כך צריך הסברה הסברה ועוד הסברה.

הטעות השנייה, שאני מצרה על כך שלא הייתי מודעת אליה משום מה עד להתכתבות אמש בפייסבוק, הייתה שהפגנו רק אחרי שכולם יודעים שעזה הופגזה.

אנחנו, כשמאל ששואף להיאבק עבור צדק חברתי ושוויון, צריכים וצריכות להפגין נגד העובדה שהדרום מופצץ כבר זמן רב. אנחנו היינו צריכים להפגין נגד זה שבגלל שביבי לא פותח את המצור, הדרום מופצץ. העובדה שהפגנו רק אמש מעוררת אנטגוניזם שזה גרוע אם אנחנו רוצים לעורר מודעות פוליטית, אך גרוע מכך היא העובדה שפשוט לא היה לנו אכפת מספיק מהדרום שסובל יחד עם עזה כבר שנים. לא צריך להפגין רק בימי הסלמה, צריך לעורר מודעות למצב בעזה ובדרום כל השנה.

רק כשתושבי הדרום יפסיקו להיות מופגזים בטילים ולא יצטרכו לרוץ למקלטים כל יום, יוכלו להיאבק בביבי נגד מע’ החינוך הבעייתית, האבטלה, המגורים בבתים מאספסט, וההזנחה הכללית.

ואם לא נפנים את זה, מה שיקרה יהיה שהמלחמה תיגמר, ביבי ינצח בבחירות, עזה תמשיך במצור, הדרום ימשיך להיות מוזנח ומופגז חדשות לבקרים, עד למלחמה הבאה.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s