שמאלנים, הם בכל מקום!! ………….האמנם?? / הילה צ’יפמן

היום, בדרך הביתה, ראיתי בחור ג’ינג’י שרץ לאוטובוס. לקח לי כמה שניות להיזכר מהיכן הוא מוכר לי, ואז נזכרתי שלפני קצת פחות משלוש שנים הגנתי עליו בגופי ממכות, למרות שהגיע לו לקבל את המכות האלה.

אז בדרך מאיפה חזרתי הביתה? ומיהו הבחור הזה? למה הגיע לו מכות? ולמה בכל זאת בחרתי להגן עליו?

בבוקר יצאנו, אליפלט ואני, לחלק פלאיירים הקוראים להפסקת אש מיידית ולסיום המצור על עזה.

נקודת המוצא שלי היא, שאזרחי ואזרחיות ישראל מוחזקים כבני ובנות ערובה, במלחמה מתמשכת שלא הן בחרו בה, אבל שהן סובלים מתוצאותיה. לכן, כשאני הולכת לחלק פלאיירים אני פונה אל הציבור האישי במטרה להציע להם אלטרנטיבה:

תחת הכותרת “עוני = טרור”, הצעתי להם להפסיק להאמין לטענות של ביבי וחבריו על כך שאין פתרון מדיני לסכסוך, לפעול לסיום מהיר ככל האפשר לסיום המצור על עזה כך שהם לא יחושו צורך לזרוק טילים, לא לתמוך בביבי בעת מלחמה מיותרת ולא להצביע לו בבחירות מתוך תמיכה בזה, ולהפנות את תשומת הלב למתרחש בתחום החברתי, ואליפלט הוסיפה גרף המראה את הקשר בין תאריכי המלחמות לתאריכי הבחירות בשש מערכות הבחירות האחרונות.

התגובות שקיבלנו נעו בין אדישות, הסכמה, וכעס גלוי, אך דווקא הכעס הגלוי הוא שעודד אותי יותר מהתגובות של ההסכמה והאדישות, ראשית משום שבתוך ההסכמה היה חבוי גם ייאוש, שנית כי אותם שהביעו כעס, בכך גם הביעו כמה הנושא בוער בעצמותיהם, כמה שאם אמצא את הנקודה המשותפת אוכל לעזור להם להפוך מתומכים למתנגדים, וכי רוב אותם שהגיבו בכעס הביעו תחושת מיאוס מהמצב ורצון לשינוי.

במהלך חלוקת הפלאיירים פגשנו שתי נשים, שהשתכנעו מאיתנו, אך אמרו שאין מה לעשות ושאין סיכוי שהעם כולו יתאחד נגד ביבי. הצטערתי שהן לא רצו לעשות צעד כדי לעורר את העם לכיוון הזה.

בהמשך, נתנו את הפלאייר לאישה שקרעה אותו מיד, ולאיש זקן חרדי. האישה אמרה לגבר “אל תקרא, זה של שמאלנים” והגבר ענה לה “אז מה, מה הבעיה לקרוא? לקרוא לא עולה כסף”, ואכן רבים ורבות מהא/נשים להם חילקנו את הפלאייר קראו בעיון, גם אם בסופו הביעו אי הסכמה. הייתה אישה אחת שסיפרה לנו שהיא חיה בארץ מ-1940, וכמה נמאס לה ממלחמות.

עוד דבר בולט היה התשובות שאנשים המציאו כששאלתי אותם מאיפה הם יודעים ש”כל הערבים רוצים להשמיד אותנו”, והאם ייתכן שהעיתונים משקרים. גם אם באותו רגע הם המציאו משהו כדי לנצח בויכוח, אין לי ספק שיותר מאוחר בבית הם יחשבו על מה ששאלתי ואולי לא יאמינו לאינפורמציה הזמינה בצורה כל כך מיידית.

כנ”ל גם האנשים שהביעו כעס חריף על הפלאייר שלנו – בוודאי זה ערער משהו אצלם, אם מישהי מצאה את עצמה רודפת אחרינו 20 מטר במדרחוב כדי להוסיף עוד תגובה חריפה, אם מישהי חזרה כדי להגיש לנו את הדף עליו כתוב “זונות”.

ומה הקשר בין כל זה לג’ינג’י שחטף מכות?

הג’ינג’י היה מישהו שהכרתי משייח’ ג’ראח, שהתנחל באחד הבתים שממנו פינו תושבים פלסטינים. במידה מסוימת הוא הזכיר לי את עצמי לפני שהתחלתי לשמוע על המתרחש בעזה, בשייח’ ג’ראח ובגדה המערבית, כשעדיין האמנתי שהתנחלויות זה דבר טוב וחשוב. באחד הימים אותו ג’ינג’י החל להתגרות באחד התושבים הפלסטינים ולא הפסיק עד שאותו תושב קם ונתן לו סטירה שהעיפה אותו לרצפה. זו הייתה שיטה של המתנחלים, להתחיל באלימות או להתגרות עד שנוצרה אלימות, ואחר כך להזמין משטרה שהייתה עוצרת את הפלסטינים. באותו יום אני עמדתי מול הבחור הפלסטיני ולא אפשרתי לו להמשיך להכות את המתנחל, לא בגלל שלאותו מתנחל לא הגיעו מכות, אלא כי ידעתי שזו השיטה.

אילו המשטרה הייתה מגיעה, היא הייתה עוצרת את הבחור הפלסטיני על אלימות, תוך התעלמות ממה שקרה קודם.

וזו הייתה התחושה שלי במדרחוב היום: א/נשים שלא מספיק מודעים למה שקורה בעזה ולסיבה שיורים טילים, חושבים שהטילים נוחתים משום מקום ושהדרך היחידה היא עוד תקיפה בעזה. ואנחנו צריכים וצריכות לספק להן ולהם את האינפורמציה שחסרה להם, שלא יהיו כמו אותה משטרה שהגיעה ושמעה רק על המכות בלי לשמוע כל מה שקרה קודם.

ואותו ג’ינג’י הזכיר לי אותי בתקופת ההפגנות וההתנחלויות, לפני שא’ מהמכללה שלי סיפרה לי מה קרה בעזה בעופרת יצוקה, לפני ש-י’ מהכיתה שלי דחף אותי לבדוק מה קורה בשייח’ ג’ראח, לפני שאנשים משייח’ ג’ראח סיפרו לי מה קורה בחברון ובשאר הגדה.

בנוסף, אני חושבת שחלק מהכעס שחוויתי היום, נבע גם מכך שיש המון סטיגמות על שמאלנים, ואין מספיק אינטראקציה בין ימין לשמאל. הרבה שמאלנים ושמאלניות הולכות להפגין בכל מיני מקומות, שזה יפה, אבל את הפעולה הכי חשובה – פעולת הגדלת השמאל – אין מספיק אנשים שעושים. ושם אנחנו צריכים להיות. שם עם הקהל הישראלי קורבן החינוך והתקשורת הישראלית, העם שצריך אלטרנטיבה, וצריך אותו כבר אתמול.

לעוד אירועי הסברה, או פלאיירים שניתן להדפיס ולחלק בתיבות דואר – התחברו לקבוצת הפייסבוק

http://www.facebook.com/#!/groups/100271180139899/?fref=ts

לעוד מאמרים, על צדק חברתי מכל סוגיו ועל תקשורת המונים, התחברו לדף הפייסבוק

http://www.facebook.com/#!/pages/2-big-brown-eyes-Hacol-shtuiot-Bahadashot/192885304086126?fref=ts

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s