ואילו היא לא הייתה פרח רפואה? / הילה צ’יפמן

 

לפני 16 שנים, בשנת 1998, הדוגמנית הישראלית שזכתה בתואר “מיס עולם”, לינור אברג’יל, התלוננה במשטרה על סוכן הנסיעות אורי (נור) שלמה, מצרי שהתגייר ונישא לאישה ישראלית, שאנס אותה באיטליה.

בתקופה ההיא כלי תקשורת ההמונים כתבו כמה טוב שאברג’יל התלוננה, כי זה  נותן השראה לנערות אחרות שנאנסות, להתלונן במשטרה, והאנס קיבל את העונש המרבי הקבוע בחוק – 16 שנה.

כאשר ערער בעליון בטענה שעונשו הוחמר משום שלינור אברג’יל היא דמות מפורסמת, בית המשפט העליון קבע כי:

“לא מצאנו שהשיקול של בית המשפט המחוזי היה שגוי. לגבי הטענה לפיה ניתן משקל יתר לאישיותה של המתלוננת, יצויין שנסיבותיה האישיות של קורבן העבירה וההשפעה שהיתה לעבירה על חייה, ומצבו הגופני והנפשי, מהווים שיקולים לגיטימיים שעל בית המשפט להתייסח אליהם, כפי שהוא עושה לגבי השיקולים האופפים את נסיבותיו של מבצע העבירה, העבירה עצמה, תוצאותיה, גורם ההתרעה, גורם הגמול וכיוצא בזה, שיקולים אשר מצאו כולם ביטוי בתוצאה אליה הגיע המחוזי. לפיכך אין מקום בהתערבות של בית המשפט הזה בעונש”

כלומר בית המשפט העליון מודה בכך שהעונשים נקבעים לנסיבות של הקורבנות ושל מבצעי העבירות.

לפני מספר שנים חברתי, שעבדה כזבנית במכולת, נאנסה ע”י איש תקשורת מפורסם. כשהתלוננה במשטרה אמרו לה שזה לא נחשב אונס, כיוון שהיא לא התנגדה פיזית.

כאשר המתלוננות על קצב התלוננו על מעשי האונס ותקיפות המיניות שביצע, בנוסף לכך שכלי התקשורת נתנו במה לאמירותיו שהן משקרות, גם בית המשפט אפשר לו למתוח את המשפט ואת הערעור במשך שנים רבות. לבסוף קיבל עונש מאסר של 7 שנים – פחות מחצי מעונש המאסר של אורי (נור) שלמה.

אונס הוא צורת דיכוי. היא נועדה להנכיח, בצורה הכי פיזית שאפשר, את ההבדל בין השולטים – בדרך כלל אלה גברים – ובין הנשלטים – נשים בדרך כלל.

לפעמים קורה ההפך – שבן המעמד הכלכלי או הקבוצה האתנית החלשה יותר, יאנוס אישה עשירה או בת לקבוצה האתנית השולטת, על מנת להפוך את היוצרות.

אך במקרה הראשון, הגבר יהיה ממעמד כלכלי או מקבוצה אתנית שלטת באותה מידה או יותר מאשר האישה.*

                  *בהערת שוליים אציין את הטרדות הרחוב: הטרדות רחוב מהקצה הקל והפחות טראומתי של הספקטרום, באות לחזק את הרושם שהאונס עושה. הן מתרחשות לעיתים קרובות ביותר ומבצעיהם כאילו אומרים: “תזכרי שאת אישה, ושאת לא אמורה להסתובב באופן חופשי במרחב הציבורי. את עלולה להיאנס או לעבור תקיפה מינית בכל רגע.”*

על רקע זה, קל להבין מדוע בית המשפט גזר עונש כה חמור על אורי שלמה, ועונש כה קל על המקרים בהם האנס היה ממעמד כלכלי/קבוצה אתנית שווה או מעל הנאנסת.

במקרה הראשון בית המשפט כמו אומר: “אתה התבלבלת. לא דיכאת אישה שבטווח הדיכוי שלך – או מישהי מאותו מעמד כשלך אך אישה, או מישהי ממעמד כלכלי נמוך יותר, אלא ניסית לדכא מישהי עשירה ממך, מפורסמת ממך, שנמצאת יותר דורות בארץ ממך.”

בה בעת, העונש שניתן לאנסים שאנסו נשים ממעמד נמוך יותר (איש התקשורת שאנס זבנית במכולת, הנשיא שאנס את עוזרותיו) קיבלו עונשים סמליים או כלל לא.

מחאות בתקופה האחרונה

בתקופה האחרונה היו מספר מחאות סביב נושאי אלימות מינית.

בימים האחרונים כולנו מזדעזעים מסיפור האונס של הסטודנטית לרפואה בהודו. אך מדוע דווקא סיפור זה הצית כל כך הרבה הפגנות?

מה אם כמו נערה זו, היא לא הייתה סטודנטית לרפואה?

ואם זה היה קורה בארץ, והאנסים לא היו פלסטינים או עובדים זרים אלא ישראלים, האם הסיפור וההפגנות היו מושכות כל כך הרבה תשומת לב תקשורתית?

לפני כחצי שנה היו הפגנות נגד חרדים, האוכלוסייה הכי שנואה בארץ חוץ מפלסטינים. למה איננו מפגינות נגד הטרדות מיניות יום יומיות שמתרחשות אצלנו, במגזר החילוני?

ועד מתי נקבל את החלוקה שבה אדם ממעמד כלכלי/קבוצה אתנית שולטת יותר זכאי להגנה רבה יותר מהקבוצות הפחות שולטות, ושבתוך כל קבוצה כזו הנשים שוות פחות מהגברים?

לקריאת עוד מאמרים על תקשורת המונים ועל צדק, התחברו לדף הפייסבוק:

http://www.facebook.com/#!/pages/2-big-brown-eyes-Hacol-shtuiot-Bahadashot/192885304086126?fref=ts

לקבלת/ לכתיבת פלאיירים בנושאי פמיניזם, צדק, ועוד, הצטרפו לקבוצה:

http://www.facebook.com/#!/groups/100271180139899/?fref=ts

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

1 Response to ואילו היא לא הייתה פרח רפואה? / הילה צ’יפמן

  1. Pingback: חשיפה לדרום « האחות הגדולה

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s