איום הפינוי של איציק ולילי מנשה/ צוות דיור ציבורי

לילי ואיציק עם בנם בן השלוש

לילי ואיציק עם בנם בן השלוש

איציק מנשה נולד בדיור הציבורי והתגורר בו כל חייו. אימו הייתה הדיירת החוזית (המקורית) בדירה הציבורית שבה הוא ומשפחתו (אשתו לילי ובנם בן השלוש) מתגוררים כעת ושממנה מבקשות הרשויות (משרד השיכון ועמידר) לפנותם. איציק אמור היה לקבל זכאות להמשך המגורים בדירה הציבורית כיוון שהתגורר בה עם אימו כמעט כל חייו (כמו גם בשנים שקדמו לפטירת אימו). אף על פי כן, עמידר, משרד השיכון ובעקבותיהם גם בית המשפט אינם מקבלים את טענתו של איציק לזכותו בדירה כבן ממשיך, מכיוון שלהגדרתם נקטע רצף התגוררותו בדירה בשנים שקדמו לפטירת האם.

טענת הרשויות נשענת על מידע לפיו איציק ואשתו שכרו דירה בשוק הפרטי. השניים אכן שכרו את הדירה יחד עם אחיה של לילי לפני כארבע שנים, אך חשוב לציין שלא שכרו אותה למטרת מגורים, ובודאי שלא למגורי קבע, אלא עשו כן בעקבות המלצת רופא שסייע להם בניסיונותיהם להרות. כדי להבין את ההקשר בו שכרו איציק ואשתו את הדירה יש להבין כי במשך שנים ארוכות סבלה אימו של איציק מבעיות בריאותיות חמורות, ושגרת יומם של הזוג (שהתגורר איתה וסעד אותה בחולייה ובגסיסתה) הייתה לחוצה וקשה. על רקע הדוחק והקשיים הרבים התנסו לילי ואיציק בטיפולי פוריות אך אלו לא צלחו. לאחר ניסיונות רבים סבר הרופא שאחד הגורמים המונעים מהם להרות הוא הלחץ הפיזי והנפשי בו הם נתונים. הרופא סבר שאם יתרחקו מעט מהעול הרגשי בו הם נתונים באופן יומיומי ולאורך שנים ארוכות, יתכן ויצליחו להרות בצורה טבעית. המלצה זו קשורה גם בסכנות הבריאותיות הכרוכות בטיפולי פוריות רבים.
מסיבה זו שכרו איציק ולילי את הדירה לתקופה קצרה, ושהו בה שבוע בלבד בכל חודש למשך תקופה קצרה.  בהתחשב בנסיבות הללו ניתן להבין את ההיעדרות מהדירה כהיעדרות מטעמים רפואיים, אשר לפי חוק אינם נחשבים כעילה לקטיעת רציפות המגורים. טענות אלו לא הובאו בפני בית המשפט, בשעה שהתנהל ההליך המשפטי כנגד משפחת מנשה, וזאת מכיוון שבהעדר משאבים כלכליים מספקים לא הצליחו השניים להביא עו”ד מומחה ולהעמיד ייצוג משפטי הולם.
במשך למעלה משנה מלווה צוות דיור ציבורי את משפחת מנשה במאבק כנגד הפינוי הצפוי. הבקשה המרכזית של המשפחה היא שתינתן לה האפשרות לפרוש את טענותיה בפני משרד השיכון, על מנת שמעמדה החוקי יקבע בהתאם לראיות המסבירות את סיבת ההיעדרות לכאורה מהדירה. לאורך השנה אמנם נדחה הפינוי מספר פעמים, אך בשום שלב – ובניגוד להבטחות שניתנו במפורש ובמתועד – לא הצליחה המשפחה להגיע אל הפגישה המיוחלת. במשך שנה מטרטרות רשויות השיכון את בני הזוג בהלוך ושוב, כשהן דוחות שוב ושוב את הבקשה לדיון ומסרבות לבקשה הפשוטה לבוא בדין ודברים. לפני כחודשיים נדחה צו הפינוי של משפחת מנשה לאחר ששר השיכון דאז, אריאל אטיאס, הבטיח שיתקיים דיון נוסף בעניינה. על אף הבטחתו המפורשת של השר, נוהג משרד השיכון בניגוד להנחיה ועומד בסירובו לדון פעם נוספת בעניינה של המשפחה.
כיום עומד צו פינוי נגד המשפחה שעלולה להיזרק לרחוב בכל תאריך מעתה ועד ה- 25.6.2013. להצטרפות למשמרות לשמירה על המשפחה התקשרו ל- 054-9462046
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

1 Response to איום הפינוי של איציק ולילי מנשה/ צוות דיור ציבורי

  1. Pingback: Министерство строительства и Амидар выбрасывают семью на улицу | 2bigbrowneyes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s